Przewodnik Pieniny, Pieniński Park Narodowy z przewodnikiem

Zadania przewodnika górskiego

 • Głównym zadaniem przewodnika górskiego jest zapewnić bezpieczeństwo prowadzonej grupie. Może to być realizowanie poprzez doradzanie, korygowanie planu wycieczek, jak i przesuwanie wycieczki na inny termin ze względu złych warunków pogodowych. Również to dostosowanie trudności trasy do kondycji, możliwości grupy oraz np. pory roku.
 • Kolejną ważną kwestią jest liczebność grupy. Tu przepisy nic nie określają, jednak im mniejsza grupa tym zdobywanie grup jest bardziej komfortowe, uczestnicy więcej zapamiętają i przewodnik realnie może “mieć oko” na całą grupę. W przypadku załamania pogody szybciej schodzi się do miejscowości mniejszą grupą. W zależności od trudności albo specyfiki trasy przewodnik może wprowadzić własne limity jaką grupę poprowadzi. Takimi miejscami gdzie liczebność grupy ma duże znaczenie są takie miejsca jak np. grań Pieninek, czyli przejście Sokolą Percią i dalej na Sokolicę czy Wąwóz Homole. Z racji wąskich ścieżek, i w przypadku Sokolej Perci trasy wymagającej kondycji i braku lęku wysokości, taka mniejsza grupa to około 30 osób.
 • Przewodnik, który może prowadzić grupę po terenie PPN-u to przewodnik górski na obszar Beskidów (przewodnik beskidzki) oraz na obszar Tatr (przewodnik tatrzański).
 • Piloci wycieczek, opiekunowie grup czy inne osoby, które nie posiadają odpowiednich uprawnień przewodnickich nie mogą prowadzić grup, nawet jako wolontariusze.

Czy turyści indywidualni potrzebują przewodnika w Pienińskim Parku Narodowym?

 • Osoby indywidualne czy większe grupy rodzinne również mogą, ale nie muszą  wynająć przewodnika na wycieczkę. Obowiązek przewodnicki dotyczy tylko grup zorganizowanych. W takim przypadku zazwyczaj o cenie usługi decyduje ilość osób i rodzaj trasy.

Czy wycieczki z przewodnikiem mogą być ciekawe również dla najmłodszych?

 • Coraz częściej aby uatrakcyjnić, szczególnie najmłodszymwycieczkę łączy się krótsze trasy górskie z krótkimi grami terenowymi lub urozmaica różnymi animacjami. Mogą to być wycieczki przyrodnicze dla najmłodszych,
 • Dla starszych dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych pasjonatów można zorganizować wycieczki tematyczne. Przykładowe propozycje takich wycieczek:
  1. Wycieczki przyrodnicze po Pienińskim Parku Narodowym: część przewodników prowadzących po PPNie to również przyrodnicy, geografowie, leśnicy. W zależności od pory roku można wybrać się na wycieczkę z omówieniem roślin, geologii czy fauny występującej na terenie PPN.
  2. Szlakiem pienińskich zamków: Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajdują się aż 2 pienińskie zamki. A dokładniej zamki będące już w ruinie, ale warte zobaczenia. Są to zamek w Czorsztynie oraz Zamek Pieniny. Oprócz nich można także zwiedzać zamek w Niedzicy.
  3. Szlakiem legend pienińskich: Tu zazwyczaj łączy się wycieczki górskie z objazdowymi. Polecane miejsca to m.in. zamek w Niedzicy (legenda o Brunhildzie i Bogusławie), Trzy Korony (legenda o bracie Cyprianie), Przełom Dunajca (legenda o zbójnikach), Pieninki, czyli grzbietem od Sokolicy przez Sokolą Perć (legenda o Sokolicy, Czerteżu i Czerteziku), Wąwóz Homole (legenda o poszukiwaczach skarbów) i wiele, wiele innych miejsc.

Przewodnik w Pieniny dla grup

Uwaga opiekunowie wycieczek szkolnych!

Zwiedzanie Parku może odbywać się tylko w porze dziennej, to jest od godziny przed wschodem do godziny po zachodzie słońca, wzdłuż wyznaczonych szlaków turystycznych. Zatrzymywanie się i odpoczynek powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Wychodzenie za barierki ochronne w miejscach eksponowanych jest bezwzględnie zabronione.

Wycieczki szkolne i grupy zorganizowane mają obowiązek zwiedzać Park wyłącznie pod opieką uprawnionych przewodników górskich.

Zgodnie z art. 20 ust. 2 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2007 r. o usługach turystycznych (Dz. U. 2017 poz 1553):
Do zadań przewodnika turystycznego należy oprowadzanie turystów lub odwiedzających, udzielanie fachowej i aktualnej informacji o kraju, odwiedzanych miejscowościach, obszarach i obiektach, sprawowanie opieki nad turystami lub odwiedzającymi w zakresie wynikającym z umowy, a podczas prowadzenia turystów w górach troska o ich bezpieczeństwo w szczególności podczas wyjść wymagających odpowiednich technik i specjalistycznego sprzętu.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego (Dz.U. 2014, poz. 868) prawo do prowadzenia wycieczek po Pieninach mają wyłącznie uprawnieni przewodnicy beskidzcy oraz przewodnicy tatrzańscy.

Pieniński Park Narodowy

Jesteś zainteresowany wynajęciem przewodnika po Pieninach, Szczawnicy lub okolicach?

Skontaktuj się ze mną, pomogę ustalić program zwiedzania. Posiadam ważne i aktualne uprawnienia do świadczenia usług przewodnickich na terenie Beskidów oraz niezbędne doświadczenie praktyczne w prowadzeniu wycieczek pieszych i autokarowych.

Zapraszam na wycieczki po Szczawnicy, Krościenku nad Dunajcem, Niedzicy i nie tylko… Wybierając się z przewodnikiem w Pieniny będziecie mogli wejść na Trzy Korony, Sokolicę, Wysoką, zobaczyć Wąwóz Homole, posłuchać o regionalnych historiach czy wejść do bacówki i dowiedzieć się więcej o tradycyjnym pasterstwie w Pieninach. Zapraszam zarówno grupy zorganizowane jak i indywidualnych turystów. Dopasuję tematy i trudności wycieczek do Waszych zainteresowań czy kondycji.


Przewodnik Pieniny

WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM BESKIDY, PIENINY, PODHALE, SŁOWACJA

Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę


Zobacz więcej w artykule z propozycjami wycieczek i warsztatów dla grup: Wycieczki i warsztaty dla grup zprganizowanych

Widok na Tatry z Pienin | Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny, Pieniński Park Narodowy | Wycieczki z przewodnikiem na Trzy Korony, fot. Joanna Opyrchał
Niedzica, Wąwóz Szopczański, Wąwóz Homole, Małe Pieniny, Wysoka, Durbaszka, Wysoki Wierch, Palenica, Szafranówka | Przewodnik, fot. Jakub Wolski

Autorzy tekstów: Joanna Opyrchał (przewodnik górski beskidzki, UIMLA), Jakub Wolski (przewodnik górski beskidzki)

WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM BESKIDY, PIENINY, PODHALE, SŁOWACJA

Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę

Wyślij zapytanie o wolne terminy i cennik usług przewodnickich poprzez formularz zgłoszeniowy: LINK DO FORMULARZA

Zobacz podobne

Pieniny i inne góry – czy potrzeba wynajmować przewodnika?

Przewodnik górski to niemały koszt, szczególnie dla małej grupy. Czasami zastanawiamy się czy warto skorzystać z usług licencjonowanych przewodników. Byłaby to przecież oszczędność. Dlatego skupimy się w tym artykule na

Przewodnik Pieniński Park Narodowy, Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole

Przewodnik Pieniński Park Narodowy Spis treści: Przewodnik Pieniński Park Narodowy, Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole Grupy zorganizowane mają obowiązek przebywać na terenie Pienińskiego Parku Narodowego z przewodnikiem górskim (beskidzkim lub tatrzańskim). Nakaz ten

Darmowe spacery po Krościenku nad Dunajcem

Plakat promujący darmowe spacery Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem spacery Jak wygląda taki spacer? | Krościenko spacery O umówionej godzinie spotykamy się przed starym kościołem Wszystkich Świętych. (Czekamy do 15 minut, jeśli ktoś miałby się spóźnić