Przewodnik Pieniński Park Narodowy

Spis treści:

Przewodnik Pieniński Park Narodowy, Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole

Grupy zorganizowane mają obowiązek przebywać na terenie Pienińskiego Parku Narodowego z przewodnikiem górskim (beskidzkim lub tatrzańskim). Nakaz ten dotyczy zarówno zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, jak i grup osób dorosłych. Pomimo obowiązku, korzystanie z usług licencjonowanych przewodników cieszy się zainteresowaniem głównie ze względu na dwa aspekty: poczucie bezpieczeństwa oraz obszerna wiedza i doświadczenie przewodników. Dlatego też chętnie wynajmują przewodników osoby indywidualne oraz grupy rodzinne, które nie są objęte takim obowiązkiem. Takie kameralne wycieczki są dopasowywane do zainteresowań osób. Jest to też dobry sposób na zachęcenie dzieci do wycieczek w góry. Przewodnicy mają też do zaoferowania wycieczki przyrodnicze, gry terenowe oraz warsztaty.


Jak sprawdzić czy przewodnik ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu? | przewodnictwo górskie

Część przewodników publikuje zdjęcia swoich legitymacji na swojej stronie internetowej lub wypisuje numer uprawnień. Ale to nie jest popularna praktyka, bo istnieje ryzyko podrobienia dokumentów. Pracę przewodnika górskiego może wykonywać tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia państwowe przewodnika górskiego. Na terenie PPN-u są to odpowiednio przewodnik górski na obszar Beskidów (zwany potocznie przewodnikiem beskidzkim) oraz przewodnik górski na obszar Tatr (zwany potocznie przewodnikiem tatrzańskim).

Pozostałe uprawnienia, w tym te sprzed deregulacji np. przewodnik terenowy czy przodownik górski PTTK NIE uprawniają do prowadzenia wycieczek w góry. Stąd warto po prostu zapytać przewodnika o posiadane uprawnienia czy poprosić o przysłanie zdjęcia legitymacji na e-mail.


Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę w Pieniny

JAKUB WOLSKI

  • Przewodnik górski (Beskidzki III klasy),
  • Upoważnienie Pienińskiego Parku Narodowego,
  • Licencja Gorczańskiego Parku Narodowego,
  • Licencja Babiogórskiego Parku Narodowego,
  • Uprawnienia do prowadzenia grup w języku angielskim, English-speaking Mountain Guide (Pieniny, Beskids)
  • Flisak,
  • Przodownik Turystyki Górskiej PTTK,
  • Znakarz szlaków PTTK

tel. 792 544 791 | przewodnikpieninski@gmail.com

strona: www.przewodnikpieninski.pl


WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM BESKIDY, PIENINY, PODHALE, SŁOWACJA

Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę

  • Zadzwoń       +48 792 544 791
  • Whatsapp     +48 577 834 330
  • Napisz          kontakt@poznajpieniny.pl
  • Wyślij zapytanie o wolne terminy i cennik usług przewodnickich poprzez formularz zgłoszeniowy: LINK DO FORMULARZA
  • Przewodnik Pieniński Park Narodowy, Trzy Korony, Sokolica, Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Jaworki, Wąwóz Homole, Biała Woda, Wysoka, Durbaszka, Palenica, Wysoki Wierch


Pomysły na wycieczkę w Pieniny

Pieniny to malownicza grupa górska, doskonale nadająca się do zwiedzania w czasie weekendu, ale i na dłuższe wycieczki. Bazą dla nich są przede wszystkim najbardziej znane ośrodki turystyczne: Krościenko nad Dunajcem i Szczawnica. Do najczęściej odwiedzanych szczytów Pienińskiego Parku Narodowego należą Trzy KoronySokolica i Góra Zamkowa z ruinami zamku w Czorsztynie. Na trasie wycieczki warto uwzględnić inne części Pienin. W Małych Pieninach obowiązkowymi punktami są Wąwóz HomoleWysoka czy Palenica. A w Pieninach Spiskich – Niedzica (najpopularniejsze atrakcje to zamek Dunajec w Niedzicy oraz zapora wodna). Warto zobaczyć na własne oczy jak wygląda spływ przełomem Dunajca z flisakami pienińskimi, a po stronie słowackiej Drogę Pienińską i Czerwony Klasztor. Możliwości jest wiele, na dość małym obszarze znajduje się mnóstwo atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Całość ubogaca gęsta sieć szlaków pieszych, sąsiedztwo innych gór takich jak Gorce czy Beskid Sądecki oraz bliskość granicy ze Słowacją.


Najciekawsze propozycje wycieczki w Pieniny

Najciekawsze propozycje wycieczki w Pieniny:

  1. Wycieczki piesze w Pienińskim Parku Narodowym (np. na Trzy Korony, Sokolicę, Sokolą Perć)
  2. Wycieczki piesze w Małych Pieninach (np. Wąwóz Homole, schronisko pod Durbaszką, Wysoka, Palenica, Szafranówka, Wysoki Wierch)
  3. Zwiedzanie zamku Dunajec oraz spacer po zaporze wodnej w Niedzicy
  4. Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie
  5. Przeprawa statkiem przez jezioro Czorsztyńskie (Czorsztyn – Niedzica)
  6. Rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim
  7. Spływ przełomem Dunajca (tradycyjny, czyli z flisakamipontonami lub kajakiem)
  8. Zwiedzanie Szczawnicy, zwiedzanie Krościenka nad Dunajcem
  9. Wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę
  10. Zwiedzanie dawnej cerkwi w Szlachtowejw Jaworkach
  11. Zwiedzanie Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej
  12. Zwiedzanie Wystawy Przyrodniczej w Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem

Trzy Korony z przewodnikiem | Przewodnik Pieniński Park Narodowy

Wycieczka na Trzy Korony może rozpocząć się z kilku miejsc. Z Krościenka nad Dunajcem, Sromowiec Niżnych lub z przełęczy Osice w Hałuszowej. Na szczycie Okrąglicy (982 m n.p.m.) znajduje się platforma widokowa. W sezonie letnim (od kwietnia do października) pobierana jest opłata za wejście na nią. W okresach wzmożonego ruchu turystycznego tworzą się przed wejściem na platformę długie kolejki, nawet na ponad 2 godziny oczekiwania. Dlatego warto planować wyjście w góry od samego rana (najlepiej około godziny 8-9 godziny). Zarazem jest to idealna pora na wyjście w góry latem, ponieważ popołudniu jest większe ryzyko burz i załamania pogody.

Z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony

Jedna z najmniej wymagających tras. Choć na początku czeka dość strome podejście na polanę Toporzysko. Jednak liczne ławki umieszczone na terenie Pienińskiego Parku Narodowego sprawiają, że ta trasa jest przyjemna nawet dla najmłodszych. To idealna propozycja na upalny dzień, większość szlaku prowadzi przez las, po drodze można się też ochłodzić źródlaną wodą. Nie brakuje tu też malowniczych polan.

– Wycieczka piesza: Krościenko – Trzy Korony – ruiny zamku Pieniny – Krościenko

Start i powrót: rynek w Krościenku nad Dunajcem

Czas: 4-5 godzin (czas liczony dla wycieczki grupowej, czas przejścia dla turystów indywidualnych może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego samopoczucia, ogólnych warunków na szlaku i kondycji)

Dystans: 9,5 km | przewyższenie: ok. 580 m

Trzy Korony z przełęczy Osice

Przełęcz Osice znajduje się na wysokości 668 m n.p.m. na terenie miejscowości Hałuszowa. Przebiega tędy droga Krośnica – Sromowce. Z powodu braku infrastruktury turystycznej (m.in. brak parkingu i zakaz parkowania przy drodze) jedyną opcją dotarcia na miejsce jest skorzystanie z podwózki busem kursowym (kierunek Sromowce), taksówką lub podwózką organizowaną przez lokalne biura turystyczne. Jest to jedna z najprostszych tras prowadzących na Trzy Korony. Start z wysokości 668 m powoduje, że różnica wysokości do pokonania na Trzy Korony jest najmniejsza ze wszystkich wariantów tras.

Start: przełęcz Osice | powrót: Krościenko nad Dunajcem (K) / Sromowce Niżne (SN)

Czas: 4-5 godzin (czas liczony dla wycieczki grupowej, czas przejścia dla turystów indywidualnych może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego samopoczucia, ogólnych warunków na szlaku i kondycji)

Dystans: 10,5 km (K)/ 9,6 km (SN) | przewyższenie: ok. 400 m (K) / ok. 360 m (SN)

Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Startując ze Sromowiec Niżnych można przejść trasę w formie pętli prowadzącą najpierw przez wąwóz Szopczański. Dalej już przełęcz Szopka i Trzy Korony. Powrót przez polanę Kosarzyska i przełęcz Wyżni Łazek. Na końcu możliwość odpoczynku w schronisku PTTK Trzy Korony z pięknym widokiem na Masyw Trzech Koron.

Start: Sromowce Niżne | powrót: Sromowce Niżne

Czas: około 4 godzin (czas liczony dla wycieczki grupowej, czas przejścia dla turystów indywidualnych może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego samopoczucia, ogólnych warunków na szlaku i kondycji)

Dystans: ok. 7 km | przewyższenie: ok. 550 m

Trzy Korony i Sokolica

Wycieczka na Trzy Korony i Sokolicę to najdłuższy wariant trasy. Dodatkowo można rozpocząć (lub zakończyć) wycieczkę w Szczawnicy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na konieczność przekroczenia Dunajca (prom turystyczny) trasa ta jest niedostępna w sezonie zimowym (zamknięta przeprawa promowa od listopada do połowy kwietnia).

– Wycieczka piesza: Szczawnica – Sokolica – Sokola Perć (szlak eksponowany) – Trzy Korony – zamek Pieniny – Krościenko

Czas: 6-7 godzin (czas liczony dla wycieczki grupowej, czas przejścia dla turystów indywidualnych może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego samopoczucia, ogólnych warunków na szlaku i kondycji)

Dystans: 12,5 km | przewyższenie: 770 m

– Wycieczka piesza: Krościenko nad Dunajcem – Trzy Korony – Sokola Perć (szlak eksponowany) – Sokolica – zamek Pieniny – Krościenko

Czas: 6-7 godzin (czas liczony dla wycieczki grupowej, czas przejścia dla turystów indywidualnych może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego samopoczucia, ogólnych warunków na szlaku i kondycji)

Dystans: 13,5 km | przewyższenie: ok. 800 m


Sokolica z przewodnikiem | Przewodnik Pieniński Park Narodowy

Sokolica to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny szczyt w polskich górach a wszystko przez reliktowe sosny, które rosną na szczycie. A konkretniej jedną sosenkę, która rośnie tuż nad przepaścią. Stała się ona symbolem Pienin, można ją często spotkać w twórczości lokalnych artystów a także na zdjęciach turystów.

– Wycieczka piesza: Krościenko – Sokolica – Sokola Perć – Krościenko

Start i powrót: rynek w Krościenku nad Dunajcem;

Czas: 3-4 godziny (czas liczony dla wycieczki grupowej, czas przejścia dla turystów indywidualnych może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego samopoczucia, ogólnych warunków na szlaku i kondycji)

Dystans: 7,5 km | przewyższenie: 440 m

– Wycieczka piesza: Krościenko – Sokolica – Krościenko (powrót tą samą drogą)

Start i powrót: rynek w Krościenku nad Dunajcem

Czas: około 3 godziny (czas liczony dla wycieczki grupowej, czas przejścia dla turystów indywidualnych może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego samopoczucia, ogólnych warunków na szlaku i kondycji)

Dystans: ok. 7 km | przewyższenie: 330 m


WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM BESKIDY, PIENINY, PODHALE, SŁOWACJA

Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę


Zobacz więcej:

  • Przewodnik: dawna cerkiew Szlachtowa i Jaworki, rezerwat wąwóz Homole, schronisko pod Dubraszką, Wysoka, Wysoki Wierch
  • Przewodnik: rezerwat wąwóz Homole w Małych Pieninach
  • Przewodnik: rezerwat Biała Woda w Małych Pieninach
  • Przewodnik: rezerwat wąwóz Homole i Wysoka w Małych Pieninach
  • Przewodnik: Palenica, Szafranówka, Droga Pienińska, Leśnica
  • Przewodnik: Jarmuta
  • Przewodnik: Beskid Sądecki, Bryjarka, bacówka pod Bereśnikiem, Dzwonkówka
  • Przewodnik: wycieczka na Prehybę, schronisko PTTK na Prehybie
  • Przewodnik: wycieczka na Radziejową i wieża widokowa na szczycie
  • Przewodnik: Główny Szlak Beskidzki (Gorce – Beskid Sądecki)
  • Przewodnik: góra Wdżar, wąwóz Papieski, smocze jajo i legenda o gorczańskim smoku, anomalie magnetyczne
  • Przewodnik: wycieczka na Lubań i wieża widokowa na szczycie
  • Przewodnik: wycieczka na Koziarz i wieża widokowa na szczycie


https://przewodnikpieninski.pl/przewodnik-pieniny/
https://przewodnikpieninski.pl/przewodnik-kroscienko-po-kroscienku-nad-dunajcem/
https://przewodnikpieninski.pl/szukasz-przewodnika-przewodnik-gorski-przewodnik-pieninski/

Zobacz podobne

Darmowe wycieczki i spacery z przewodnikiem | WAKACJE 2023

Darmowe wycieczki i spacery z przewodnikiem | WAKACJE 2023

Przewodnik po Krościenku nad Dunajcem

Przewodnik po Krościenku nad Dunajcem | Krościenko nad Dunajcem z przewodnikiem | Zwiedzanie Krościenka nad Dunajcem

Przewodnik Pieniny, Pieniński Park Narodowy, Trzy Korony, Sokolica, Czorsztyn, Wąwóz Szopczański

Przewodnik Pieniny, Pieniński Park Narodowy z przewodnikiem Zadania przewodnika górskiego Czy turyści indywidualni potrzebują przewodnika w Pienińskim Parku Narodowym? Czy wycieczki z przewodnikiem mogą być ciekawe również dla najmłodszych? Przewodnik